Dokumenty

Każdy z naszych wyjazdów jest inny i do każdego należy się odpowiednio przygotować by zminimalizować ryzyko wystąpienia problemów czy nieprzyjemności, szczególnie jeśli chodzi o wymagane dokumenty.

Białoruś->Litwa->Łotwa->Estonia
Aby przekroczyć granicę z Republiką Białorusi, należy uzyskać wizę. Po raz kolejny zamierzaliśmy uczynić to za pośrednictwem naszego pośrednika firmy AINA, ale ostatecznie postanowiliśmy spróbować własnych sił. Udało się. Ale po kolei: aby uzyskać wizę turystyczną na Białoruś należy:
– wypełnić wniosek wizowy
– dołączyć zdjęcie w odpowiednich wymiarach
– posiadany paszport powinien być ważny przynajmniej 3 miesiące po zakończeniu wizy
– uiścić opłatę konsularną w wysokości 25 Euro
– wykupić ubezpieczenie zdrowotne z tłumaczeniem białoruskim
– potwierdzenie od hotelu nasze zakwaterowanie, w terminie na który mamy wizę, na ich firmowym blankiecie; nie są honorowane rezerwacje np. z booking.com
Szczegółowe informacje na stronie Ambasady Republiki Białoruś w Rzeczypospolitej Polskiej. Nie spisuje wszystkich szczegółów zapraszając jednocześnie na stronę ambasady, bowiem informacje te mogę się bardzo szybko zmieniać. W razie pytań służę pomocą.
Wszystkie dokumenty wysłaliśmy pocztą za potwierdzeniem odbioru. Po niecałych 2 tygodniach i chwilach niepewności, czy oby na pewno nie zostaną nam zwrócone dokumenty, dnia 31 października otrzymaliśmy również pocztą nasze paszporty, a w nich wizy uprawniające nas do wjazdu na Białoruś.
Ponadto, w przypadku wyprawy własnym autem, należy:
– być jego właścicielem lub posiadać poświadczenie notarialne
– posiadać zieloną kartę
– posiadać tłumaczenie prawa jazdy lub posiadać międzynarodowe prawo jazdy (koszt wyrobienia 35 zł)
– zimowe opony z przypadku wyjazdu w okresie zimowym (nasz wyjazd 26-31 grudnia 2018)
– wypełnić na granicy deklarację celną

Litwa, Łotwa i Estonia – tu na szczęście wymagana jest jedynie zielona karta i opony zimowe, tak więc nie powinno być problemów.